10 jel, hogy a kutyád egyedül akar lenni

10 jel, hogy a kutyád egyedül akar lenni


Nem csak az embereknek van szükségük időnként egy kis csendre és nyugalomra. Néha a kutya is szeretne egyedül lenni. Íme, itt vannak a jelei annak, hogy a kutyád egy kis magányra vágyik.


 

A COVID óta megszaporodtak az otthoni munkák, így nagyon sok kutyus töltheti szerettei körében a mindennapokat. Szeretett négylábú barátaink a szokásosnál is nagyobb figyelmet kapnak. Míg vannak olyan fajták, akik élvezik az extra sétákat, az összebújást és a finom csemegéket, addig többen is bosszúsak lehetnek amiatt, hogy a gazdi megzavarja őket és túlzott figyelmet szentel nekik. Dr. Emily Wilson állatorvos rávilágított arra, hogy mint ahogy az embereknek, úgy a kutyáknak is szükségük van magányos órákra, egy kis egyedüllétre, játékaikkal töltött értékes pillanatokra. – „Képzeld el azt, hogy állandóan úton vagy, folyton csinálsz valamit, egy perc nyugtod sincs” – mondta. – "Többségünk számára ez az életmód kimerítővé válna."

Szóval a kérdés az: honnan tudhatod, hogy hűséges barátodnak szüksége van egy kis egyedüllétre? Most kisállat-szakértők beszélnek azokról a jelekről, amikből megérthetjük kutyánk vágyait.

 

1. A kutyád szorong valamiért

 

Szorongtál-e már életedben bármi miatt? Talán a gyerekeid rohangáltak a házban, vagy zajongtak és rendetlenséget csináltak. Vagy talán olyan városban élsz, ahol folyamatosan megszólal valahol egy riasztó, esetleg egy sziréna. Vagy már nagyon ki vagy borulva a sok zivatartól. Mindezek olyan tényezők, amik szerepet játszhatnak a hangulatunkban. Miért ne lennének hatással a kutyákra is? Dr. Katy Nelson állatorvos szerint, amikor a kutyák körül sok a stressz, akkor szükségük van csendre azért, hogy jobban érezzék magukat. „Ha a kutyánknak nyugodt, hangulatos helyet biztosítunk otthonunk bármely területén, ahova elrejtőzhet, elvonulhat a mindennapi problémák elől, akkor nagyobb biztonságban fogja érezni magát” – magyarázza Dr. Nelson. – „Egy meleg, kényelmes fekhely, egy rágható játék, és csendes környezet enyhítheti a szorongását, hiszen ezek olyan teret nyújtanak számára, ami menedéket biztosít neki, amire éppen abban a pillanatban szüksége is van.”

 

2. A kutyád rejtőzködik

 

Ha sehol sem találod a kutyádat, akkor okkal hiheted azt, hogy egy időre távol szeretne maradni az emberektől. Dr. Rolan Tripp kisállat magatartási tanácsadó és állatorvos tapasztalata az, hogy a kutyák hajlamosak arra, hogy egy kis időre bekuckózzanak egy rejtett helyre, ahol biztonságban érzik magukat. Egy kutyának sokszor túl sok a nyüzsgés, az idegesítően hangos zaj, az, hogy felriadva ébrednek a szunyókálásból. Az, hogy eltűnik egy-két órára nem azt jelenti, hogy fél otthon, hanem inkább belefáradt abba, hogy állandóan megzavarják. Hagyjuk őt pihenni, javasolja a szakértő, és amikor arra készen áll, akkor ő fog megkeresni minket egy kis szeretetért, ölelésért.

 

3. A kutyád időbeosztása egy ideje kiszámíthatatlan

 

Akárcsak az embereknek, a kutyáknak is saját napirendjük van, idejüket beosztják, így tudják, mikor mi következik. Dr. Wilson kifejtette egy interjú során, hogy a kutyák a megszokás lényei, és a mindennapi rutin, a pontos napirend nemcsak megnyugtató számukra, de még biztonságérzetet is ad nekik. Így előfordulhat, hogy a kutyád nem szeretne a kertben játszani veled késő délután, mert akkor éppen szundikálni szokott. Dr. Wilson éppen ezért azt javasolja, hogy ne akarjunk mindig a kutyánk társaságában lenni, hanem biztosítsunk számára elegendő teret, időt és lehetőséget, hogy a megszokott, számára fontos dolgokat elvégezhesse.

 

4. A kutyád furcsán viselkedik

 

Képzeld el azt, hogy egy napon egymást követő megbeszéléseken kell részt venned, miközben egy barátod a segítségedet várja, mert éppen egy komoly problémája van. De közben megpróbálod kitalálni, hogy mit szeretne a családod vacsorázni. Úgy érzed, képtelen vagy a maximumot nyújtani, mert túl sok az, amit elvárnak tőled, vagy te vársz el magadtól. Ez pedig arra késztet, hogy olyan módon cselekedj, ahogy egyébként nem tennéd, hiszen a túl sok, egy napra besűrített tevékenység szorongást, stresszt okozhat. Dr. Katie Lytle állatorvos szerint hasonlóan működik ez a kutyáknál is, bár náluk a tünetek, a viselkedés eltérőek lehetnek. – „Stresszes helyzetben, vagy szorongás esetén előfordulhat, hogy egyes kutyák fel-alá járkálnak, és úgy tűnik, nem tudnak megnyugodni” – magyarázza. –„Az is előfordulhat, hogy túlzottan lihegnek, de vannak kutyák, akik például megnyalják a lábukat, vagy a párnájukat.” Ezekre a szokásokra oda kell figyelnünk, de általában a kutya leszokik róluk egy idő után.

 

5. A kutyád ki akar menni a szabadba – nélküled

 

Ha napfényes hátsó udvarod vagy teraszod van, akkor jó döntés lehet, ha nyitva hagyod, hogy a kutyád bármikor kimehessen a szabadba. Dr. Justine Lee állatorvos azt mondja, ha a kutya folyamatosan kaparászik, hogy kimehessen, akkor ez egy jele annak, hogy vissza akar vonulni – nélküled. Valószínűleg a kutya ilyenkor friss levegőt szeretne szívni, lehetőleg távol a nyüzsgéstől. Bizony, neki is szüksége van némi nyugalomra. Ez nem egy olyan helyzet, ami miatt aggódnia kell egy kutyatulajdonosnak.

 

6. A kutyád nem lesz izgatott, ha sétálni hívod

 

Lehet, hogy korábban a kutyád alig várta, hogy hazaérj a munkából, és elvidd sétálni, most pedig úgy néz rád, mint egy őrültre, ha szeretnél vele egy kört tenni a ház körül. Dr. Wilson azt mondta, hogy bár a kutyák rendkívül élvezik, és többnyire izgatottak lesznek, amikor sétálni viszik őket, de előfordulhat, hogy egyáltalán nincs kedvük hozzá, inkább egyedül szeretnének maradni. „Ha a kutya megragadja a pórázt, megfordul és elindul vissza a fekhelye irányába, az arra utalhat, hogy legfeljebb egy rövid sétára van szüksége, ami alatt elvégzi a szükségleteit, és nem pedig hosszú kint tartózkodásra” – állítja Dr. Wilson.

 

7. A kutyád agresszívebb, mint valaha

 

Michelle Coffino szerint, amikor a kutyád agresszíven viselkedik, amikor megpróbálod megsimogatni vagy lefoglalni őt valamivel, ez általában annak a jele, hogy szeretne egy kis időt egyedül eltölteni. – „Ezekben a helyzetekben az a legjobb, ha megadjuk neki a szükséges időt, egy biztonságos helyiségben hagyjuk, ahol nem zavarjuk.” Azonban, ha ez a viselkedés sokáig elhúzódik, akkor érdemes konzultálni egy állatorvossal, hogy kiderüljön, nincs komolyabb problémája a kutyának.

 

8. A kutyád nem igényli a figyelmedet

 

Bizonyára mindenki, akinek volt valaha kutyája, tapasztalta már, hogy amikor abbahagyod kedvenced simogatását, akkor meglöki a kezedet, ezzel bíztatva arra, hogy folytasd, amit elkezdtél. Amikor azonban nem keresi a társaságodat, akkor valószínűleg kicsit pihenni szeretne, és egyedül lenni. – „Ha azt veszed észre, hogy a kutyád nem annyira igényli a jelenlétedet, az annak a jele lehet, hogy inkább egyedül lenne egy ideig” – folytatja Dr. Wilson. – „Míg egyes kutyák egyszerűen elsétálnak, amikor elkezded simogatni őket, mások morgással jelezhetik, hogy sok volt belőled."

 

9. A kutyád önmagát szórakoztatja

 

Ahelyett, hogy a kutyád állandóan a nyomodban van, odaviszi hozzád a labdáját, vagy egy botot, hogy játssz vele, ő inkább a nappaliban rágcsál egy játékot, vagy egy csontot. Ez egy nagyon jó dolog, és egyáltalán nem kell miatta aggódni. Dr. Lee szerint, ha egy kutya saját magát szórakoztatja, az azt jelenti, hogy teljesen elégedett jelenlegi helyzetével, és nincs szüksége a te figyelmedre. Dr. Lee fontosnak tartotta kihangsúlyozni azt is, hogy „akárcsak az embert, ha túl sok minden éri egyszerre, a kutyát is kimerítheti az állandó intenzív élet, az, ha éjjel-nappal együtt van a gazdival, és mindig csinálnak valamit. Éppen ezért teljesen normális, ha néha egy kis nyugalomra vágyik.”

 

10. A kutyád beteg

 

Ha a kutyád elutasítja az ételt, és fájdalmakhoz hasonló tünetek látszanak rajta, akkor azonnal időpontot kell kérni az állatorvoshoz. A tünetek és a megváltozott viselkedés segíthet a szakembernek diagnosztizálni egy kialakulóban lévő betegséget. „Írj fel minden olyan megfigyelést, információt, viselkedési formát, ami azt mutatja, hogy a kutyusod viselkedése eltér a megszokottól” – javasolja Michelle Coffino. – „A fáradság lehet az egyik lehetőség, de jobb az, ha inkább a szakember segítségét kérjük, mert a probléma hátterében lehet betegség is, vagy stressz.”

 

Ez az írás eredetileg a Kutya Világa magazinban jelent meg, IDE kattintva a többi kutyás cikket is elolvashatod.

 

Forrás:

readersdigest.com.au

Képek: GETTY IMAGES / readersdigest.com.au

Felső kép: pixabay

Tetszett a cikk?

 

Magazin cikkajánló

További cikkek »