6 módszer a kutyád magánya ellen

6 módszer a kutyád magánya ellen


Hogyan érezheti jobban magát a kutyád, amikor a nyári szünet után visszamész dolgozni? Mik a módjai annak, hogy a kutyád jobban érezze magát, amikor beköszönt a tél?

Az évszakok változása, az időjárás nemcsak az embereket viseli meg, de az állatok hangulatára is hatással van. Amikor vége a nyárnak, akkor egyre ritkábban megyünk hosszú sétákra, vagy kevesebbet tartózkodunk kedvenceinkkel a friss levegőn. Ennek nemcsak az egyre rosszabb idő lehet az oka, de az is, hogy a gyerekek visszatérnek az iskolába, a felnőttek számára is véget ér a vakáció, és többet dolgoznak, emiatt pedig kevesebb idő jut a szórakozásra. Így a kutyák többet maradnak otthon egyedül. A magányos percek kedvenceinket elszomoríthatják. Egy 2023 októberében közreadott közvélemény-kutatásból kiderült, hogy tíz emberből hat úgy gondolja, hogy a rossz idő beköszöntével kutyusa magányosnak érzi magát, hiszen megszokta, hogy a nyári szezonban az egész család körülötte van. A felmérést a Burns Pet Nutrition állateledel cég végezte el az Egyesült Királyságban, és érdekes eredmények születtek.

A kutyatartók kétharmada, vagyis 65%-a úgy gondolja, hogy az iskolába visszatérő gyerekek, vagy a nyári szünidő után újra rendszeresen munkába járó felnőttek befolyásolják a kutya hangulatát; az emberek 15%-a hiszi, hogy ez minden alkalommal megtörténik, amikor a kutya napirendje változik. Az egyedül töltött idő miatt állítólag ötből legalább három kutya (58%) aggódik, míg 59% inkább elesettnek tűnik, 40% jóval gyakrabban sír, 26% tönkreteszi a bútorainkat, vagy a tárgyainkat, 24% pedig étvágytalanná válik.


A fotó forrása: pixabay


A Burns Pet Nutrition alapítója, az állatorvos John Burns azt mondta, hogy az nem egy rossz dolog, ha egy kutya egyedül marad egy ideig abban az esetben, ha egyébként jól alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez, és többnyire boldog. Az egy természetes helyzet, hogy hiányzunk neki, ha kevesebbet lát minket, hiszen megszokta a társaságunkat. Fontos az, hogy a kutyánkat valamennyire önállóságra szoktassuk, mondta a szakértő, mert így sokkal jobban megszokja azt, ha órákig egyedül marad. Azt viszont, ha a kutyánkon a szorongás jeleit tapasztaljuk, nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ez egy komoly probléma, és mindenképpen segítséget kell kérni egy szakembertől: állatviselkedés-szakértőtől, vagy kutyakiképzőtől. A pozitív előrehaladás érdekében pedig terveket kell készíteni. Ha nem támogatjuk ebben a kutyánkat, nem segítünk neki túl lenni ezen a nehéz helyzeten, akkor súlyosbítjuk az amúgy sem könnyű helyzetét, ezért sosem szabad késlekedni, és bátran kérjünk segítséget.

Orlagh McCarthy, a Burns Pet Nutrition kutyakiképzője kiemelte azt, hogy a szorongásnak különböző jelei lehetnek, így például az is egy jel, ha a kutyánk nem megfelelően tisztálkodik, vagy hosszasan ugat. Az állandó rágcsálás is egy ilyen jel, illetve ha tönkreteszi otthonunk tárgyait, vagyis pusztító viselkedést mutat. A szorongást több tényező is okozhatja, ezért mindenképpen szakember segítségét kell kérni. De vannak olyan módszerek, amivel mi magunk is segíthetünk. Orlagh hat ilyen módszerről beszélt.

Az alábbiakban ismertetem azt a hat módszert, amivel segíthetünk négylábú jóbarátunknak, hogy ne érezze magát magányosnak, amíg mi dolgozunk.

 

1. Ismerd fel a szorongás okát!

A fotó forrása: smrm1977

 

Minden kutya más, ezért könnyen orvosolhatjuk a problémát, ha ismerjük hűséges társunkat, hiszen ebben az esetben rájöhetünk, hogy mi okozhatja a szorongást. Ez egy lényeges lépés, hiszen segíthetünk neki a problémái megoldásában. Unatkozik? Frusztrált? Fél valamitől? A szakértő javaslata az, hogy akár egy kamerát is beszerelhetünk az otthonunkba, így amikor nem vagyunk otthon, akkor nyomon követhetjük, hogy mi lehet az oka, amiért a kutyánk nem boldog. Mi vált ki belőle szorongást?

 

2. Ne csinálj nagy felhajtást!

Sokan azzal követnek el hibát, hogy túlzottan felhívják a kutyájuk figyelmét arra, hogy elmennek otthonról – nélküle. Hosszú ideig tartó ölelkezések, könnyes búcsú, és ezek egyike sem a legjobb megoldás. Amikor elhagyod a házat, ne búcsúzkodj túl hosszan, és amikor hazatérsz, ne mutass túlzott örömet. Észrevétlenül csússz ki az ölelésből, az sem árt, ha néhány percig, amíg kutyád lenyugszik, nem foglalkozol vele. Így nem izgatod fel azzal, hogy azt gondolja, vele töltöd a napodat, közben pedig magára hagyod. Ennek köszönhetően pedig nem fogja annyira érezni a hiányodat.

 

3. Elégedett állapotban hagyd otthon!

A fotó forrása: Nataba

 

Indulás előtt vidd el sétálni, így el tudja végezni a szükségletét, és nem a padlót fogja WC-nek használni, illetve a szükséges testmozgást is megkapja. A legjobb az, ha más kutyákkal is találkozik ezeken a sétákon, így egy kicsit együtt játszhatnak, futkározhatnak. Ez csökkenti azt a vágyát, hogy otthon is aktív legyen egész nap, és így nyugodt és boldog marad, amíg haza nem érsz.

 

4. Ne okozz számára negatív élményt!   

A kutyák a hangokhoz képesek állandó cselekvéseket társítani. Így egy idő után megszokják, hogyha felveszed a kabátodat, akkor egyedül hagyod, vagy ha csörög a kulcsod, akkor elmész dolgozni. Ezért már – mielőtt bármi is történne – idegesek lesznek, hiszen arra gondolnak, hogy nélküled lesznek hosszú ideig. A legjobb módja, hogy egyes cselekvésünkhöz a kutyánk ne negatív dolgokat társítson az, ha olyankor is megzörgetjük a kulcsainkat, amikor nem megyünk sehova. Ezzel a kutyánk megszokja, és figyelmen kívül hagyja a hangokat, és nem negatív élmény lesz számára, ha meghallja a kulcszörgést.

 

5. Foglald le!

A fotó forrása: Frank Armstrong

 

A kutyánknak biztosítsunk elég teret, hogy amikor egyedül van, akkor is legyen lehetősége a játékra, vagy a táplálkozásra. Így nem a bútorainkat, vagy a cipőnket rágcsálja meg. Nem árt, ha több játékot tartunk otthon, amivel elszórakoztathatja magát, amíg egyedül van: ilyen lehet egy kutyák számára készült kirakós játék, vagy egy labda, vagy egy csont, amit kedvére rágcsálhat egész nap. A lényeg az, hogy ne unatkozzon otthon, hanem kapjon lehetőséget arra, hogy feltalálja magát. A játék legyen biztonságos – még véletlenül se adjuk meg az esélyt arra, hogy a kutya megfulladjon, rátekeredjen a játékon lévő zsinór, vagy felsértse a bőrét.

 

6. Biztosíts számára nyugodt környezetet!

Számtalan módszer van arra, hogy kutyánknak eltereljük a figyelmét. Az jó lehet például, ha olyan spray-vel fújjuk be az otthonunkat, vagy olyan illatósítókat használunk, ami nyugodtságot okoz. A rádió bekapcsolása, mielőtt elhagyjuk az otthonunkat, szintén segíthet abban, hogy kevésbé érezze kutyánk magányosnak magát.

 

 

Forrás:

readersdigest.co.uk

Felső kép: pixabay

Tetszett a cikk?

 

Magazin cikkajánló

További cikkek »