Egészséges kisállatok
Mindannyian szeretjük kisállatainkat, mert rendkívül szórakoztató lények, és sok esetben a legjobb barátaink is. Gazdiként mindenképpen arra törekszünk, hogy kis barátainkat minél hosszabb ideig családunkban tarthassuk, hiszen senki nem akar azzal szembesülni, hogy kedvence azért betegedett meg, mert nem kapta meg a számára szükséges táplálékot. Azzal, ha vásároltunk egy kisállatot, felelősséget is vállaltunk, hogy szeretetben – és egészségben – fogjuk felnevelni. A mostani nehéz időszak miatt – amikor sokszor a magunkról való gondoskodás is valódi kihívások elé állít bennünket – nem olyan egyszerű kedvenceinket úgy táplálni, hogy megőrizzük az egészségüket. Hiszen jóval drágábbak azok az ételek, amik kevésbé ártalmasak.
Dr. Joao Torres állatorvos azonban segít nekünk, öt olyan módszert osztott meg, amelyek mindegyikével megőrizhetjük kedvencünk egészségét, aki így hosszabb időt tölthet el velünk.
5 módja annak, hogy kedvenced egészséges maradjon!
1. Jó táplálkozás
A fotó forrása: Prostock-studio
Nagyon fontos, hogy kedvencünk megfelelő táplálékot kapjon. Az emberekhez hasonlóan az állatoknak is kiegyensúlyozott étrendre van szükségük, ami olyan ételekből áll, ami tartalmazza ásványi anyagok, vitaminok, fehérjék, zsírok és rostok keverékét. Habár eléggé csábító az olcsó állateledelek beszerzése, de ezek nem feltétlenül jó minőségűek. Ha ilyesmit vásárolunk, mindig győződjünk meg arról, hogy megfelelő minőségű-e a megvett étel, vagy táp. Arról írtam már egy másik oldalon, hogy sem a kutyáknak, sem a macskáknak nem jó a vegetáriánus táplálkozás, de a szakértők szerint az emberi táplálék sem. Kedvenceinknek ugyanis mást kell fogyasztania, mint nekünk, így lesznek egészségesek. A megfelelő táplálkozás elősegíti kisállataink egészséges növekedését és fejlődését. Ugyanakkor pénzt is spórolunk vele, még akkor is, ha a drágább ételt választjuk a kisállat-boltban, mivel ha eleve egészségesen tápláljuk kis barátunkat, akkor nem gyakran lesz szükség az állatorvosra. Ezért fontos odafigyelni arra, hogy mivel etetjük kedvencünket.
Olvasd el ezt is: Vegának nevelt kedvenceink.
2. Megfelelő tudás és tanács
A fotó forrása: g-stockstudio
Ha tapasztalt kisállat-tartó vagy, akkor nyilván tudod, hogy mit kell tenned annak érdekében, hogy kedvencednek a lehető legjobb élete legyen melletted. Kezdőként viszont sokszor azzal szembesülünk, hogy nem tudjuk, hol szerezhetjük meg a megfelelő tudást kisállatunk gondozásával kapcsolatban, illetve kitől kérhetünk tanácsot. Az internet zúdítja ránk az információkat, de vajon igazak-e, vagy félrevezetnek, és a követésükkel inkább kárt okozunk, mint hasznos tudáshoz jutunk? Azért, hogy kedvenced egészségét megőrizd, talán a legfontosabb, hogy megbízható információforrásokat kutass fel, ilyen lehet például az állatorvos, vagy egy kisállatokkal foglalkozó szakember, szakértő. Ha tőlük tájékozódsz, akkor biztos lehetsz benne, hogy megbízható az az információ, amit megosztanak veled.
3. Védőoltás
A fotó forrása: SeventyFour
Azt mindannyian tudjuk, hogy egyetlen védőoltás sem tökéletes, és a mai napig is megosztja az embereket, hogy egyáltalán van-e hasznuk, vagy teljesen feleslegesen oltatjuk be magunkat. A döntés minden esetben a mi kezünkben van, sőt kisállataink oltásairól is mi döntünk, nem pedig ők. Tudományos kísérletek bizonyították be, hogy elvileg minden védőoltás esetén több a pozitívum, mint a negatívum, ha elfogadjuk azt, hogy a védőoltás nem minden esetben magától a betegségtől véd meg, hanem a tüneteket kezeli: enyhébbek a tünetek, vagy esetleg tünetmentesen vészeljük át a betegséget, ahogy ezt tapasztalhattuk a COVID idején is. A szakértők tanácsa az, hogy mindig oltassuk be kedvencünket, de mielőtt megkapná az oltást tájékozódjunk a lehetséges kockázatokról és mellékhatásokról. Az állatorvos szívesen fogja átadni a szükséges információkat, a kisállataink pedig biztonságban lesznek olyan betegségekkel szemben, amik veszélyt jelenthetnek a számukra.
4. Aktivitás
A fotó forrása: pixabay
Az nem megoldás, hogy bevisszük az almot a lakásba, esetleg az erkélyen elvégezheti a dolgát kedvencünk, és így meg is szerveztük azt, hogy ne kelljen elmenni sétálni. A mozgás, a sport, az aktivitás viszont nemcsak nekünk fontos, hanem kisállatainknak is. Nemcsak az emberek hajlamosak az elhízásra, hanem kis kedvenceink is, akik egészségét komolyan veszélyezteti a mozgásszegény életmód. Ha egy kutyabarát parkban eldobod a labdát, ő pedig visszahozza, vagy birkózol a macskáddal otthon, akkor az megmozgatja az izmaikat, a testüket, a játék aktivitásra buzdítja őket, így a testsúlyuk normális marad, és kevésbé valószínű, hogy egészségügyi problémák alakulnak ki náluk.
5. Kapcsolatok
A fotó forrása: photo_Pawel
Ha nemcsak egy kedvenc él a családunkban, hanem több is, akkor ez a pont ki is van pipálva, hiszen ők annyira megszokják, megszeretik egymást, hogy szinte elkerülhetetlen az, hogy ne alakuljon ki pozitív kapcsolat közöttük. Probléma többnyire akkor szokott fellépni, ha csak egy kisállatot tartunk, aki igényelné a figyelmünket, vagy más állatok figyelmét, de nem kapja meg azt. Az emberek többsége elfoglalt, és így nincs elegendő idejük kedvencükre – a legtöbb esetben saját magukra sem –, ezért nem árt, ha beszerzünk néhány közeli kisállat-barátot számára, vagy engedjük őt, hogy keressen magának játszótársakat. A magány érzése ugyanis nemcsak az embert, de kedvencünket is megbetegíti. Ezért mindenképpen adjuk meg neki a lehetőséget arra, hogy megismerjen másokat is, akikkel tartalmas időt tölthet.
Forrás:
readersdigest.co.uk
Felső kép: pixabay
Magazin cikkajánló