Elefántcickány
A elefántcickány-félék az emlősök osztályán belül az elefántcickány-alakúak rendjének az egyetlen családja. Tizenöt ma élő faj tartozik a családba. Az elefántcickányok Afrika sivatagos, félsivatagos területein, valamint Kelet-, Közép- és Dél-Afrika szavannáin és trópusi erdeiben élnek.
Az állatok hossza 10 – 30 centiméter, a farokhossza fajonként eltérő, 8 – 25 centiméter. A legnagyobb faj testtömege 540 gramm. A szőrzet színe fajonként eltérő, de többnyire sárgásbarna és barnán árnyalt, gyakran található rajta a jobb álcázást szolgáló fekete rajzolat. A sivatagi fajok hasa fehér, ami visszasugározza a homokból áradó meleget. Az elefántcickányok hosszú, erős hátsó lábaik szökelléseivel menekülnek el üldözőik elől. Nehéz csapdába ejteni őket, jól álcázzák magukat, ezért ritkán láthatók. Az állatok füle és szeme viszonylag nagy; ez vadászat közben és az ellenség észlelésében segít. Orruk hosszú, ormányszerű, táplálékkeresésnél van az állatok hasznára. Hosszú nyelveikkel továbbítják a szájba a zsákmányt. Egyes fajoknál a hosszú farok alsó felületén szőrcsomók vannak; a feltételezések szerint ezzel a talajrezgéseket érzékelik.
A fotó forrása: Yathin sk / wikipedia
Az ivarérettséget 5 – 7 hetes korban érik el. Az éghajlattól és a táplálékkínálattól függően évente többször is fialnak. A vemhességi idő fajonként eltérő, 42 – 65 nap között. Többnyire egy – két kölyköt ellenek a nőstények.
Sötétedéskor és hajnalhasadáskor a legaktívabbak. Túlnyomórészt magányosan élnek, de territóriumaikat megosztják partnereikkel. Táplálékuk rovarok, csigák, gyökerek, gyümölcsök és magvak. Az elefántcickányok 2 – 4 évig élnek.
Forrás:
wikipedia
Felső kép: wikipedia
Magazin cikkajánló