Erszényesnyest
Az erszényesnyestek az emlősök osztályába, azon belül az erszényesek közé tartozó erszényesnyestfélék családjának erszényesnyestformák alcsaládjába tartozó nem.
Szőrzetük szürkés vagy barna színű, mindegyik fajnál jellemző a testen látható fehér színű pettyezettség. Testhosszuk (farok nélkül) 25-35 centimétertől (kis termetű fajok) egészen az óriás erszényesnyest 75 centiméteres testhosszáig terjedhet. Ez a legnagyobb faj, súlya 2-7 kilogramm körül mozog.
Az erszényesnyestek megtalálhatóak Ausztrália majdnem teljes területén, ezen kívül előfordulnak fajaik Tasmania és Új-Guinea szigetén is.
Mint az erszényes ragadozók többsége az erszényesnyestek is éjszakai életmódú állatok. Nappal faodvakban, vagy maguk ásta lyukakban alszanak. Elsősorban talajlakó fajok, de jól tudnak fára mászni is. A nembe sorolt fajok különböző élőhelyeken fordulhatnak elő, erdőkben, sziklás területeken, de Ausztrália középső részén levő füves sztyepp vidékeken is.
A fotó forrása: Sean Mack / wikipedia
Az erszényesnyest ragadozó. Testméretüknek megfelelően rovarokat, békákat, gyíkokat, kisebb erszényeseket fogyasztanak, de elfogják az Ausztráliában meghonosodott üregi nyulakat is, a nagyobb testű fajok akár kisebb kengurukat is legyűrhetnek, de sok faj megeszi a dögöt is. Néha előfordul, hogy növényi eredetű táplálékot, elsősorban gyümölcsöket is elfogyasztanak.
Természetes elterjedésük az utóbbi időkben jelentősen lecsökkent az emberi zavarás, a vadászat és a meghonosított emlős ragadozók (elvadult kutyák, macskák és rókák) miatt. Mivel a farmokon előszeretettel fosztogatják a tyúkólakat is, sok helyütt intenzíven irtották őket. A hat ismert fajból négy a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján a „sérülékeny” kategóriában szerepel.
Forrás:
wikipedia
Felső kép: Leonard G. / wikipedia
Magazin cikkajánló