Hogyan készítsd elő az akváriumot?

Hogyan készítsd elő az akváriumot?


Gyorstalpaló kezdőknek        

Egy otthoni akvárium felállítása a víz alatti élet szépségét hozhatja életünkbe. Akár tapasztalt vagy, akár kezdőként most szeretnél belevágni, ez a kis gyorstalpaló minden bizonnyal segít majd neked, hogy el tudj indulni. A megfelelő méretű akvárium kiválasztásától a felszerelések megvásárlásáig, valamint a vízminőség megőrzésétől a halak akváriumba való költöztetéséig mindenre kitérek, hogy sikert érj el a haltartás során. Akkor vágjunk is bele.

 

Mit tegyél az akvárium kiválasztása, és felállítása előtt?

Ez egy fontos kérdés. Először is döntsd el, hogy milyen céllal szeretnél tartani akváriumot. A méret és a típus ugyanis ettől függ. Milyen célból vásárolsz akváriumot? Szeretnél benne halakat tartani, esetleg más kisállatot? Vagy növényeket, kaktuszt ültetsz majd bele? Netán oktatási célokra fogod használni az akváriumot?

Ha meghatároztad, hogy mi a célod, akkor onnantól könnyű dolgod lesz, hiszen eldöntheted, milyen típusú és méretű akváriumra lesz szükséged.



 

Válaszd ki a megfelelő helyet!

Nem mindegy az sem, hol helyezed el az akváriumot. Válassz számára egy jó helyet. Amikor azon gondolkozol, hol helyezhetnéd el, vedd figyelembe azt is, hogy mennyire világos a hely, van-e konnektor a közelben, illetve a padló jól elbírja-e az akváriumot. Ne helyezd az akváriumot közvetlen napfény közelébe, fűtő- és hűtőnyílások mellé, illetve olyan helyekre se, ahova sokat mászkáltok, a sok nyüzsgés zavarhatja a halakat.  

 

Válaszd ki a tartály méretét és alakját!

Ha elindulsz akváriumot vásárolni, akkor megtapasztalod majd, hogy nagyon sokféle létezik. Akik tartanak halakat azt mondják, hogy a legjobb az, ha minél nagyobb akváriumot vásárolunk, de ezt nem mindenki engedheti meg magának. Nemcsak anyagilag költségesebb, de sokszor a helyhiány is közrejátszik abban, hogy az ember a kisebb méretű akváriumot választja. Éppen ezért vedd figyelembe a helyet, és a költségvetést is. (Ezért érdemesebb előbb megtalálni a megfelelő helyet az akváriumunknak, így tudjuk, nagyjából mekkora méretben érdemes gondolkodni.) A nagyobb tartály általában stabilabb és könnyebben karbantartható. Nemcsak a víz hőmérsékletét tartja meg normálisan, hanem a nagyobb vízmennyiségnek köszönhetően könnyebben felveszi a halak anyagcseréjéből származó anyagokat, illetve a túletetés során megmaradt felesleget. Ez utóbbi általában a kezdő akvaristák (kedvtelésből akváriumokat tartó személy) hibája.



 

Vásárold meg az akváriumot!

Bizony sokan elkövetik azt a hibát, hogy ezzel kezdik, de ez nem biztos, hogy jó megoldás, hiszen lehet, hogy pont nem olyan akváriumot vettünk, aminek a mérete elfér a kinézett helyen. Amikor akváriumot vásárolsz, ezt is érdemes megnézned több helyen, hasonlítsd össze az árakat, és a minőséget. Győződj meg arról, hogy a tartályon nincsenek hibák és repedések. A legjobb, ha jó hírű kereskedőkhöz is ellátogatsz, és megnézed a lehetőségeket, illetve online kiskereskedő is kínálhat olyan terméket, ami neked megfelel.

 

Ellenőrizd le az akváriumot!

Azért, hogy elkerüld a problémákat, és a plusz feladatokat, az akvárium beállítása előtt érdemes elvégezni egy fontos műveletet. Miután alaposan átmostad az akváriumod minden oldalát olyan tisztítószerrel, ami nem tartalmaz káros anyagokat, töltsd fel vízzel. Ne csinálj semmi mást, csak töltsd fel vízzel, és néhány napig figyeld meg, hogy nem szivárog-e a víz valahonnan. Ha mindent rendben találsz, akkor az akvárium alá helyezz egy polifoam vagy hungarocell anyagot, ez védi az akváriumod alját, így kevésbé esélyes, hogy megrepedezik.


Az akvárium berendezése

Ha halakat – vagy bármely akváriumban élő kisállatot – szeretnél tartani, akkor szükséges az alapvető felszereléseket beszerezni. Ilyen a szűrő, a fűtőtest, a hőmérő, a világítás, a dekorációk, és a vízvizsgáló készlet. Ezért kellett az akváriumot konnektor mellé helyezni. Nézz meg több lehetőséget, hogy passzoljanak a felszerelések az akvárium méretéhez, és a tartani kívánt halak igényéhez.

 

Aljzat kiválasztása       

Amikor mindent megvásároltunk, a halak kivételével, és elhelyeztük állandó helyén az akváriumot, akkor az aljzat kiválasztása, majd alapos megtisztítása (leöblítése) következik. Az öblítésnek a célja, hogy eltávolítsa a port és a törmeléket. Tedd bele az aljzatot az akváriumba – figyelembe véve azt is, hogy különböző haltípusokhoz különböző aljzatok alkalmasak, ezért már időben döntsd el, milyen halakat szeretnél. Kezdő akvaristák számára a haltenyésztők a trópusi-vegyes, vagyis növényes-halas akváriumot ajánlják, aminek alján akár apró szemű kavicsot is elhelyezhetünk aljzatként, minimum 5-10 cm vastagság javasolt. A kavicsos talajtól nem lesz iszapos a víz, ha a halak felkeverik, és ráadásul az apró ételmaradékokat is fel tudják szedegetni. Érdemes arra is odafigyelni, hogy melyik az az aljzat, ami kevésbé tartható tisztán. Például a homokos talajok hiába szépek, de látványosan koszolódnak, és algásodnak, ezért többször kell őket tisztítani. Egyébként a talajon ételek után kutató halak nagyon szeretik. Az agyagos talajok a növényeknek felelnek meg inkább.



 

Alapvető felszerelések elhelyezése      

Helyezd el és üzemeld be a szűrőkészüléket, a fűtőtestet és a hőmérőt az akváriumban. Mindenféleképpen próbáld ki, hogy megfelelően működnek, mielőtt tovább lépsz.

                    

Adj hozzá vizet és kondicionálót!

A tartályt töltsd fel csapvízzel, és kezeld vízkondicionálóval, hogy eltávolítsa a klórt, a klóraminokat és a nehézfémeket, semlegesítse az ammóniát és a nitriteket. A kondicionáló flakonokon megtalálható az utasítás, azt végezd el a leírtak szerint, hogy helyesen adagold a szert. Az ilyen kondicionálók létfontosságú ionokat és elektrolitokat tartalmaznak, ezek segítenek rehidratálni az akváriumba szánt állatokat.


Dekoráld, díszítsd fel az akváriumot!

A díszítés nem azt a célt szolgálja, hogy szépen mutasson a nappalinkban az akvárium. Ebben az esetben inkább praktikus okai vannak. Ha sziklákat, növényeket helyezel el az akváriumban, akkor azzal a halaknak búvóhelyet is biztosítasz, és otthon fogják magukat érezni. Mintha a tengerben lennének. Mielőtt azonban bármit is elhelyeznél a tartályban, előtte öblítsd el őket, hogy eltávolítsd róluk a törmeléket. Ha növényeket helyezel el az akváriumban, akkor arra mindig figyelj, hogy azok ne legyenek mérgezőek. A legkedveltebb akváriumi vízinövény a fodros vízkehely, a tündérhínár, a fodros vízikalász és az óriás valiznéria. Dekoráció lehet még egy csigaház, néhány kagyló, nagyobb kavics, és fadarabok.



 

Állítsd be a világítást!

A világítás fontos, de nem mindegy, mennyire erős fényt adsz halaidnak. Itt is lényeges szempont, hogy milyen halakat szeretnél tartani. Egyes halak visszafogott megvilágítást igényelnek, míg mások világosabb körülmények között boldogulnak jobban. A legtöbb hal egyébként a közepesen erős fényt igényli. Állítsd be a világítás időzítőjét úgy, hogy hasonlítson a természetes nappali és éjszakai ciklusokra. A lámpát az akvárium fölé szokták felszerelni.

 

Teremts egészséges és stabil környezetet!

Hiába töltötted fel az akváriumodat szép növényekkel, színes, vagy egyszerű kavicsokkal, rendezted be értékes és hasznos felszerelésekkel, a halak beköltöztetése csak a hetekig tartó tesztelés után következhet be. Legalább 4-6 hétig kell tesztelni, hogy minden rendesen működjék, illetve 3-4 naponta a vizet is cserélni kell. Ez idő alatt folyamatosan megfigyelheted a berendezéseket, hogy minden megfelelő-e, illetve ilyenkor fejlődnek ki az úgynevezett jó baktériumtelepek, vagyis a nitrifikáló baktériumok, amelyek felveszik az oxigént és nitritté alakítják az ammóniát, majd oxidálják azt, hogy energiát hozzon létre, a széndioxidot pedig szénhidrátokkal és fehérjékkel építik fel. A tápanyagok újrafeldolgozásának ez a természetes folyamata. Éppen ezért a nitrogénciklus a legfontosabb folyamat az akváriumban. Ezek a hasznos baktériumok az aljzatban és a szűrőben élnek; a feladatuk pedig az, hogy megvédjék a halakat a különböző fertőzésektől úgy, hogy a káros vegyületeket kevésbé mérgező formákká alakítják át.

 

Hogyan válassz megfelelő halakat?

A legfontosabb az, hogy tájékozódj arról, hogy milyen halakat szabad egymás mellett elhelyezni, tájékozódj a viselkedéseikről, a szokásaikról. Minden halfaj más ellátást igényel, ezért olyan halakat válassz, amelyek hasonló törődésre vágynak. Vegyél figyelembe olyan tényezőket is, hogy milyen méretűek az egyes halak? Milyen hőmérsékletet szeretnek? Hogyan bírnak együtt élni más fajokkal? Mindig körültekintően kell megválasztani a halfajtákat, figyelembe véve azt is, hogy egyes fajoknak milyen igényeik vannak.

 

Apránként költöztesd be a halakat!

Nem érdemes azonnal 5-6 halnál többet beköltöztetni az akváriumba, mivel a halaknak hozzá kell szokni az új környezethez. Éppen ezért a legjobb, ha szívós, könnyen gondozható halfajtákat választasz először, legjobb, ha ugyanabból a fajtából. Amint megszokták a környezetet, jöhetnek az újak. Fokozatosan vezesd be őket, és ebben az időszakban folyamatosan figyeld a viselkedésüket és az egészségi állapotukat.



 

A halak beköltözése után fontos a gondoskodás

Ha azért tartanál halakat, mert róluk nem kell annyit gondoskodni, és könnyebb munkád van velük, mint más háziállatokkal, akkor rossz hírem van. Ahhoz azonban, hogy egészségesek maradjanak a halaid, és hosszú ideig éljenek, folyamatosan tisztítanod kell az akváriumot, és ellenőrizned a környezetet, a berendezéseket. Az akvárium szép dísze otthonodnak, de a benne élőknek is szükségük van a tiszta, egészséges környezetre.

 

A víz értéke

A szerves anyagok bomlása során káros anyagok, mint például az ammónia és a nitrit is termelődnek. Hogyha ebből túl sok lesz, akkor az a növényekben tesz kárt, illetve az algák elszaporodását segíti elő. Ahhoz, hogy ezt megelőzzük, a víz állapotát folyamatosan kell ellenőrizni, és a teszt időszaka alatt 3-4 naponta részleges vízcserét érdemes végezni. Ez azt jelenti, hogy a tartályban található összes víz közül legalább 25%-ot le kell cserélni. Amikor beköltöztek a halak, a víz cseréjét akkor sem szabad elhanyagolni, 1-2 hetente szükséges a részleges vízcsere, mert ilyenkor el tudjuk távolítani a felgyülemlett hulladékot és pótolhatjuk a szükséges és alapvető ásványi anyagokat.

 

Etetés és megfigyelés

Amíg nem ismered a halaidat, addig a folyamatos megfigyelésük egy kötelező lépés. Fontos az is, hogy halaidat kiegyensúlyozott és számukra megfelelő étellel tápláld. Az etetés menetét érdemes megtervezni, mert így kevésbé valószínű, hogy túleteted a halakat; a túletetés nemcsak azért nem jó, mert veszélyezteti őket, hanem mert a víz minősége is rossz lesz tőle. Az el nem fogyasztott ételt távolítsd el.

 

Karbantartás és tisztítás         

Rendszeresen tisztítsd meg az üveget, a szűrőt és a dekorációkat, hogy eltávolítsd az algákat és a törmeléket. A növényeket is gondozd, hiszen azok is élőlények, így metszeni is szükséges őket néha, illetve az is előfordulhat, hogy elrohadnak, ilyenkor el kell távolítani az akváriumból. A berendezések ellenőrzése is fontos, mert lényeges, hogy megfelelően működjenek, csak így tudják betölteni szerepüket.

 

 

Forrás:

readersdigest.co.uk

Képek: pixabay

Tetszett a cikk?

 

Magazin cikkajánló

A mosómedve-kutya nem ugat
Szabadon élők, erdőben, vadonban élők
Mosómedve vagy kutya a mosómedve-kutya? Érdekességek az Európában nem túl népszerű különlegességről.
A hóbundát viselő sarki róka
Szabadon élők, erdőben, vadonban élők
A hideg, fátlan tundrák jellegzetes állatfaja elviseli a mínusz 50 fokot is.
A „keverék" tyúk története
Haszonállat, baromfi
Ez a történet egy tyúkról szól, akit kakasnak hittek, és aki teljesen úgy viselkedett, mint egy kutya.
10 jel, hogy a kutyád egyedül akar lenni
Háziállat, érdekes információk
Nem csak az embereknek van szükségük időnként egy kis csendre és nyugalomra. Néha a kutya is magányra vágyik.
Hogyan kell gondoskodni egy nyúlról?
Kisemlős / Rágcsáló, otthon
A szakértők azt tanácsolják, hogy mielőtt nyulat vásárolnánk, alaposan fontoljuk meg, hogy valóban szeretnénk- ...
Terrárium-lakók, 2. rész
Terrárium, kétéltűek és hüllők
Nevével ellentétben nem mindig zöld a zöld leguán. Általában a fiatal példányok igazán zöldek.
Teknős a világ legidősebb állata
Szabadon élők, természetes környezet
2022. december 4-én ünnepelte 190. születésnapját Jonathan, a teknős.
Oszd meg velünk kisállataiddal kapcsolatos tapasztalataidat!
Hasznos, információk
Már most csatlakozhatsz szerkesztő-cikkíró csapatunkhoz, ha úgy szereted a kisállatokat, mint mi.
Erszényesnyest
Szabadon élők, egyéb szabadban élők
Az erszényesnyestek megtalálhatóak Ausztrália majdnem teljes területén, Tasmania és Új-Guinea szigetén is.

További cikkek »