Hogyan tarts csirkét kedvtelésből?

Hogyan tarts csirkét kedvtelésből?


A csirkék kedves, intelligens állatok, akiket korábban haszonállatként tartottak, azonban néhány gazdaságilag is nagyon nehéz év után egyre többen jöttek rá arra – legalábbis az Egyesült Királyságban , hogy a tyúk rendkívül jó házi kedvencnek is. Hiszen a tojással hozzájárul a családi élelmiszer-gyűjteményhez, ami a növekvő élelmiszerszámlákat figyelembe véve egyáltalán nem egy hátrány. Ráadásul a friss élelmiszereknek, így a tojásnak is a fogyasztása egészségügyi előnyökkel jár. Egy ember számára a napi élelmiszer-bevitel nagyjából egyharmadát gyümölcsök és zöldségek kell, hogy alkossák, de az alapvető vitaminok és ásványi anyagok mellett a fehérje is központi szerepet tölt be az egészséges táplálkozás során. Az izomnövekedéshez például elengedhetetlen a fehérjében gazdag élelmiszerek fogyasztása. A legtöbb fehérje pedig a tojásban található meg. Éppen ezért a britek esetén már egyáltalán nem meglepő, hogy a tyúkot nem a húsáért, hanem a család kedvenceként tartják, és ezért nem csirkeólban, hanem a szobánkban él. Ez annak köszönhető, hogy hasznos tevékenysége miatt haszonállatból házi kedvenccé vált.




A házi tyúk csak a köznyelv szerint kifejezetten buta állat, ez a kép azonban távol áll a valóságtól. Mivel az egyik legelterjedtebb haszonállat, gyakran igen mostoha körülmények között tartják és ebben az esetben esélye sincs a fajának megfelelő életmód elsajátításához és a tanuláshoz. Természetközeli körülmények között tartva azonban megfigyelhető, hogy nagyon tanulékony, hiszen éppen az élelemszerzéssel és más túlélési kényszerhelyzetekkel kapcsolatos képességeik teszik őket rendkívül szívóssá és emiatt könnyen tarthatóvá. Emellett egyes példányok akár bonyolult feladatok megoldására is kiképezhetők, valamint teljesen az emberhez szelídíthetők.

Mai írásomban megosztom veled azt, hogyan lehet egy tyúkot háziállatként nevelni.

 

A csirketartás törvénye



Persze ez nem úgy működik, hogy veszünk egy csirkét, és felneveljük, mint egy kiskutyát. Szabályok vonatkoznak arra, hogyan lehet otthonunkban tyúkot tartani. Vannak olyan ingatlanok, amik egyáltalán nem felelnek meg a célnak, ezért minden esetben tájékozódjunk előtte, hogy a miénk alkalmas-e arra, hogy tyúkot neveljünk benne. Lehet, hogy minket nem zavar a csipogás, de a szomszédok számára ez idegesítő és bosszantó lehet. Minden országban más és más szabályok vannak arra vonatkozólag, hogyan lehet csirkét tartani, ezért a legfontosabb, hogy tájékozódjunk a tyúkok kezelésére vonatkozó törvényi előírásokkal a saját területünkön, nehogy problémánk legyen belőle.

Ráadásul vannak olyan helyek, ahol az is előírás, hogy mit adhatunk a csirkénknek. Az Egyesült Királyságban például tilos konyhai hulladékokkal etetni őket, ennek oka az, hogy a konyhában lévő szennyeződés miatt a csirke fertőzést, betegséget kaphat, ami aztán átterjed az emberre, aki így szalmonellás lesz, vagy más betegségtől szenved majd. A csirke több járványt is terjeszthet, ezért ne adjunk neki olyan ételt, hulladékot, ami veszélyezteti, hiszen azzal magunkat és környezetünket is veszélybe sodorjuk.


Hol vásároljunk csirkét?



Mindenféleképpen tenyésztőtől érdemes venni, hiszen ők hivatalos papírokkal is tudják igazolni a csirke egészségi állapotát. A piacot a szakértők nem ajánlják, mivel ott nem derül ki egyértelműen, hogy a csirke egészséges-e, vagy szenved-e valami fertőzéstől.

 

A csirkéket bent, vagy kint érdemes tartani?



Fele-fele arányban. A csirkéknek ki kell menniük kapirgálni, de ugyanúgy szükségük van egy beltéri területre is. Amikor haszonállatként tartjuk őket, akkor is van egy hely, ahol éjszakára elzárjuk, mindenféle csirkékre vadászó állatok elől. Ennek a helynek eléggé tágasnak kell lennie ahhoz, hogy a csirke egészségesen fejlődjön. A benti hely minden esetben legyen huzatmentes, csendes, és béleljük ki kényelmes anyaggal, például szalmával, vagy faforgáccsal. A kültéri területnek is csirkebarátnak kell lennie, tehát ha például rések vannak a kerítésen, akkor azt javítsuk meg, tegyünk oda hálót, hogy csirkéink ne tudjanak elkóborolni. Ráadásul ez óvja őket a rájuk leselkedő állatoktól is, így a menyét, vagy a róka nem jut be hozzájuk.

Körülbelül 12 négyzetméteren 30 csirke fér el kényelmesen, de ez nyilván függ a madarak méretétől, a számától, és az ól elrendezésétől is. A kedvtelésből tartott tyúkok ajándéka a friss tojás, amit mindennap megkapunk tőlük.



 

Káros rovarok

Vannak azonban olyan élőlények, akiktől nehezebben szabadulhatunk meg, és amik fenyegetik tollas barátainkat. Ezek általában a káros rovarok.

Ilyen rovar a vörös madártetű atka, vagy vörös atka, amely nemcsak a csirkéket, de más madarakat is veszélyeztetnek, köztük vad- és házimadarakat is. A vörös atka vérszívó élősködő, amely nem az állatokon él, csak meglátogatja gazdaállataikat vérszívás céljából. Nappal belebújnak és elrejtőznek a baromfiól repedéseiben, majd éjszaka előjönnek táplálékért. A melegebb hónapokban különösen aktívak, míg télen kevésbé fenyegetik az atkák csirkéinket. Persze ez nem azt jelenti, hogy télen biztonságban vannak tőlük a madarak. Már pár atka elég ahhoz, hogy komoly fertőzést okozzon, és ha kevés van belőlük, akkor sokkal nehezebb őket észrevenni, így télen pont az alacsony példányszám miatt jelentenek veszélyt a csirkékre. Hiszen olyan jól el tudnak rejtőzni, hogy nem vesszük őket észre. A csirkeólt mindennap ellenőrizni kell, atkák után kutatva.

Ha az atkát már felfedeztük a csirke testén, akkor el kell azt távolítani.

 

 

Forrás:

wikipedia

readersdigest.co.uk

Képek: pixabay, pexels

Tetszett a cikk?

 

Magazin cikkajánló

További cikkek »