Miért szökik el otthonról a macskád?
Számos oka lehet annak, hogy egy macska elszökik otthonról – mai írásomban ezekről lesz szó. Itt van a megoldás, hogy találd meg kedvencedet.
Kisállat gazdiként aggasztó lehet, ha a macskád elindul napi sétájára, de nem érkezik haza. Talán még ennél is aggasztóbb, ha a szobában tartott macskád szökik meg otthonról. Szerencsére a macskák hazatalálnak, de történhet olyan is, hogy valami oknál fogva nem megy haza. De vajon miért menekülnek el otthonról a macskák? A szakértők szerint a legtöbb macska nem szándékosan szökik el otthonról, elvégre miért intene búcsút a megszokott kényelemnek. Hiszen a szerető családban mindennap táplálékot és ölelést kap. De a macskák ösztöne erős, sokszor a kényelem iránti vágynál is erősebb, és általában ez az oka annak, hogy eltűnnek. Ez a viselkedés teljesen normális, a gazdik viszont sokkal jobban szeretnék, ha kedvencük a közelükben maradna. Sok módszer van arra, hogy macskánkat arra ösztönözzük, hogy több időt töltsön a társaságunkban, de ha már megtörtént a baj, akkor derítsük ki, hogy vajon miért szökött meg?
Most a macskák megszökésének 8 legfontosabb okáról lesz szó, és beszélek arról is, hogy mit kell tenni abban az esetben, ha már bekövetkezett a baj, és eltűnt a kedvencünk.
A 8 legfontosabb ok, amiért a macska megszökhet!
1. Párosodás
A hím macska szeret eljárni a szomszédos házakba nőstény után kutatva, de az is előfordulhat, hogy otthonától távol barangol. Mivel valószínűleg nem ő az egyetlen hím, aki útra kel, ezért előfordulhat, hogy sérülten érkezik haza, mert összeverekedett egy másik hímmel. A nőstény macska hosszabb időre eltűnhet, amikor vemhes lesz, hogy megszülje a kölykeit egy csendes helyen.
2. Terület
Azt a legtöbb macskatulajdonos tudja, hogy a háznál a macska az úr, de hiába a tágas lakóterület, ő mégis nagyobb részt követelne magának. Ezért egy meghatározott területet jár be az otthona körül, amit megvéd a többi macskától. Ha nincs macska a közelben, akkor egész egyszerűen csak kóborol körbe-körbe, hogy felfedezze a környéket. Ez azt jelenti, hogy akár hosszabb ideig is kint tartózkodhat, és ha túl messzire megy, akár el is tévedhet, vagy megsérülhet.
3. Vadászat
A macskának nem lenne szüksége vadásznia, hiszen egy szerető családban élve mindent megkap, még többet is, mint amire szüksége van. Viszont a vadászat a lételeme, ezért ha mindene megvan, akkor is inkább olyan dolgokat akar, amiket ő szerez meg magának. Így előfordulhat, hogy ellop innen-onnan ezt-azt. Az segíthet, ha sokat játszunk kedvencünkkel, mert így valamennyire lefoglaljuk őt, és így nem a környékbeli szabadon élő állatok területének feltérképezésére, vagy tulajdonára vágyik.
4. Félelem
Az egyre gyakoribb tűzijáték, a petárdázás, a szomszéd kutyája, aki rendszeresen üldözi – mindez kiválthatja a macska szökési kényszerét. A legtöbb macska szerencsére otthona közelében rejtőzik el, és nem fut el távol az otthonától, de vannak olyan macskák, akik olyan gyorsan futnak, és olyan messzire, hogy az ismerős területen kívül kötnek ki. Ilyenkor pedig nem biztos, hogy azonnal hazatalálnak.
5. Stressz
A macskák kiegyensúlyozottságára minden hatással van; ha bármi változás éri őket, azonnal stresszesek lesznek. Ilyen lehet egy újszülött hazahozatala a kórházból, a ház újjáépítése, és még sorolhatnám. Ha nincs otthon egy csendes hely, ahol elbújhatna egy kis időre, akkor máshol keres menedéket.
6. Barátkozás
A macskák szeretnek felfedezőutakra indulni, és olyasvalakit keresni, aki ételt, vagy valami finomságot ad nekik. Az is előfordulhat, hogy rendszeresen ellátogatnak oda, ahol egyszer már szívesen fogadták őket. Ezért fontos, hogy nyakörvet tegyünk a macskára, amin rajta van az elérhetőségünk, hogy ne nézzék kóbor állatnak.
7. Kíváncsiság
Egyes macskák szeretnek napsütéses helyen szunyókálni egész nap, míg mások szeretnek kint lenni, kóborolni és felfedezni a környéket. A kíváncsiság lehet az oka annak, hogy a macskánk olyan messzire elmegy, hogy a vártnál tovább marad távol, vagy bezárul valaki garázsába, vagy beugrik egy nyitott autó ablakán.
8. Betegség
Ha a macska beteg, ösztönösen valami csendes helyet keres, ahol elbújhat, és egyedül maradhat. Ha nincs ilyen hely a házban, akkor sajnos kénytelen messzebb menni, és onnan nem biztos, hogy hazatalál, vagy már nem is tud hazamenni.
Hazatalálnak a macskák?
Általában igen. Az is előfordulhat, hogy az egy ideje eltűnt macskánk egyszer csak hazaér. Előfordulhat, hogy csak felderítik a területüket, és bár tovább vannak távol, mint várnád, de utána hazamennek. Ha távolabbra merészkednek, ösztöneik gyakran megsúgják nekik, merre induljanak. Azt, hogy ez hogyan lehetséges, a mai napig tudósok vizsgálják; az eredmények pedig azt mutatják, hogy azoknak a macskáknak, akik rendszeresen kint vannak a szabadban, sokkal jobb az ösztönük, mint a benti macskáknak, és így ők gyorsabban találnak haza. Ha a macska megszökik, és hosszú időre eltűnik, akkor arra is van esély, hogy beviszik egy közeli menhelyre, mert kóbor macskának hiszik, vagy valaki befogadja.
Hogyan találjuk meg a macskánkat, ha már eltűnt?
- Tegyünk ki a macskát kereső plakátokat a környékünkön. Ez segíthet.
- A szomszédokat kérjük meg, hogy ellenőrizzék a fészereket és a garázsokat, hátha ott rejtőzött el kedvencünk.
- A macskánk adatainak közzététele a helyi közösségi média csoportokban és az elveszett kisállatokat tartalmazó nemzeti adatbázisokban is jó megoldás lehet.
- Hagyjunk kint az udvaron egy olyan tárgyat, amin rajta van az illatunk, ilyen lehet az ágyneműnk például.
- Szólítsuk őket hajnalban, vagy alkonyatkor, amikor valószínűleg aktívabbak. Ha a környéken vannak, akkor meghallják.
De a legfontosabb, hogy átgondoljuk, hogy milyen okok miatt szökhetett el a macskánk? Milyen hangulatban volt, amikor utoljára láttuk? Ha például stressz éri kedvencünket, és ezt komolyan vesszük, megfelelően kezeljük, akkor valószínűleg nem menekül el távol az otthonától.
Forrás:
readersdigest.co.uk
Képek: pixabay
Magazin cikkajánló